73rd Emmy Awards: See the complete winners list

LOS ANGELES — The 2021 Emmy Awards honored the best and brightest of the small screen on Sunday in Los Angeles.

Cedric the Entertainer hosted the 73rd edition of the Television Academy’s top honors, which was broadcast live on CBS and Paramount+.

>> Read more trending news

According to The Hollywood Reporter, HBO and HBO Max combined to receive 130 nominations, while Netflix garnered 129 and Disney+ nabbed 71. Meanwhile, among broadcast networks, NBC led with 46 nominations, followed by CBS with 26 and ABC with 23.

Netflix’s “The Crown” and Disney+’s “The Mandalorian” entered the evening in a dead heat with 24 nominations apiece, while Disney+’s “WandaVision” received 23 nominations and Apple TV+’s “Ted Lasso” banned 20 noms, the most for a comedy series.

See the complete list of nominees and winners (in bold and italics) below:

Supporting Actress, Comedy

  • Aidy Bryant, Saturday Night Live (NBC)
  • Hannah Einbinder, Hacks (HBO Max)
  • Kate McKinnon, Saturday Night Live (NBC)
  • Rosie Perez, The Flight Attendant (HBO Max)
  • Cecily Strong, Saturday Night Live (NBC)
  • Juno Temple, Ted Lasso (Apple TV+)
  • Hannah Waddingham, Ted Lasso (Apple TV+) - WINNER

Supporting Actor, Comedy

  • Carl Clemons-Hopkins, “Hacks” (HBO Max)
  • Brett Goldstein, “Ted Lasso” (Apple TV+) - WINNER
  • Brendan Hunt, “Ted Lasso” (Apple TV+)
  • Nick Mohammed, “Ted Lasso” (Apple TV+)
  • Paul Reiser, “The Kominsky Method” (Netflix)
  • Jeremy Swift, “Ted Lasso” (Apple TV+)
  • Kenan Thompson, “Saturday Night Live” (NBC)
  • Bowen Yang, “Saturday Night Live” (NBC)

Supporting Actress, Limited Series, Movie or Anthology

  • Renée Elise Goldsberry, “Hamilton” (Disney+)
  • Kathryn Hahn, “WandaVision” (Disney+)
  • Phillipa Soo, “Hamilton” (Disney+)
  • Moses Ingram, “The Queen’s Gambit” (Netflix)
  • Julianne Nicholson, “Mare of Easttown” (HBO) - WINNER
  • Jean Smart, “Mare of Easttown” (HBO)

Supporting Actor, Limited Series, Movie or Anthology

  • Thomas Brodie-Sangster, “The Queen’s Gambit” (Netflix)
  • Daveed Diggs, “Hamilton” (Disney+)
  • Paapa Essiedu, “I May Destroy You” (HBO)
  • Jonathan Groff, “Hamilton” (Disney+)
  • Lin-Manuel Miranda, “Hamilton” (Disney+)
  • Evan Peters, “Mare of Easttown” (HBO) - WINNER
  • Anthony Ramos, “Hamilton” (Disney+)

Outstanding Writing For a Drama Series

  • “The Boys” (Amazon Prime Video), Rebecca Sonnenshine
  • “The Crown” (Netflix) Peter Morgan - WINNER
  • “The Handmaid’s Tale” (Hulu), Yahlin Chang
  • “Lovecraft Country” (HBO), Misha Green
  • “The Mandalorian” (Disney+), Dave Filoni
  • “The Mandalorian” (Disney+), Jon Favreau
  • “Pose” (FX), Ryan Murphy, Brad Falchuk, Steven Canals, Janet Mock, Our Lady J

Outstanding Directing For a Drama Series

  • “Bridgerton” (Netflix), Julie Anne Robinson
  • “The Crown” (Netflix), Jessica Hobbs - WINNER
  • “The Crown “(Netflix), Benjamin Caron
  • “The Handmaid’s Tale” (Hulu), Liz Garbus
  • “The Mandalorian” (Disney+), Jon Favreau
  • “Pose” (FX), Steven Canals

Supporting Actress, Drama

  • Gillian Anderson, “The Crown” (Netflix) - WINNER
  • Helena Bonham Carter, “The Crown” (Netflix)
  • Madeline Brewer, “The Handmaid’s Tale” (Hulu)
  • Ann Dowd, “The Handmaid’s Tale” (Hulu)
  • Aunjanue Ellis, “Lovecraft Country” (HBO)
  • Emerald Fennell, “The Crown” (Netflix)
  • Yvonne Strahovski, “The Handmaid’s Tale” (Hulu)
  • Samira Wiley, “The Handmaid’s Tale” (Hulu)

Supporting Actor, Drama

  • Giancarlo Esposito, “The Mandalorian” (Disney+)
  • O-T Fagbenle, “The Handmaid’s Tale” (Hulu)
  • John Lithgow, “Perry Mason” (HBO)
  • Tobias Menzies, “The Crown” (Netflix) - WINNER
  • Max Minghella, “The Handmaid’s Tale” (Hulu)
  • Bradley Whitford, “The Handmaid’s Tale” (Hulu)
  • Michael K. Williams, “Lovecraft Country” (HBO)
  • Chris Sullivan, “This Is Us” (NBC)

Outstanding Writing for a Variety Series

  • “The Amber Ruffin Show” (Peacock)
  • “A Black Lady Sketch Show” (HBO)
  • “Last Week Tonight With John Oliver” (HBO) - WINNER
  • “The Late Show With Stephen Colbert” (CBS)
  • “Saturday Night Live” (NBC)

Variety Talk Series

  • “Conan” (TBS)
  • “The Daily Show with Trevor Noah” (Comedy Central)
  • “Jimmy Kimmel Live!” (ABC)
  • “Last Week Tonight with John Oliver” (HBO) - WINNER
  • “The Late Show with Stephen Colbert” (CBS)

Variety Sketch Series

  • “A Black Lady Sketch Show” (HBO)
  • “Saturday Night Live” (NBC) - WINNER

Outstanding Writing for a Comedy Series

  • “The Flight Attendant” (HBO Max), Steve Yockey
  • “Girls5eva” (Peacock), Meredith Scardino
  • “Hacks” (HBO Max), Lucia Aniello, Paul W. Downs, Jen Statsky - WINNER
  • “Pen15” (Hulu), Maya Erskine
  • “Ted Lasso” (Apple TV+), Jason Sudeikis, Brendan Hunt, Joe Kelly
  • “Ted Lasso” (Apple TV+), Jason Sudeikis, Bill Lawrence, Brendan Hunt, Joe Kelly

Outstanding Directing for a Comedy Series

  • “B Positive” (CBS), James Burrows
  • “The Flight Attendant” (HBO Max), Susanna Fogel
  • “Hacks” (HBO Max), Lucia Aniello - WINNER
  • “Mom” (CBS), James Widdoes
  • “Ted Lasso” (Apple TV+), Zach Braff
  • “Ted Lasso” (Apple TV+), MJ Delaney
  • “Ted Lasso” (Apple TV+), Declan Lowney

Lead Actress, Comedy

  • Aidy Bryant, “Shrill”
  • Kaley Cuoco, “The Flight Attendant” (HBO Max)
  • Allison Janney, “Mom” (CBS)
  • Tracee Ellis Ross, “Black-ish” (ABC)
  • Jean Smart, “Hacks” (HBO Max) - WINNER

Lead Actor, Comedy

  • Anthony Anderson, “Black-ish” (ABC)
  • Michael Douglas, “The Kominsky Method” (Netflix)
  • William H. Macy, “Shameless” (Showtime)
  • Jason Sudeikis, “Ted Lasso” (Apple TV+) - WINNER
  • Kenan Thompson, “Kenan” (NBC)

Competition Series

  • “The Amazing Race” (CBS)
  • “Nailed It!” (Netflix)
  • “RuPaul’s Drag Race” (VH1) - WINNER
  • “Top Chef” (Bravo)
  • “The Voice” (NBC)

Outstanding Directing for a Limited or Anthology Series or Movie

  • “Hamilton” (Disney+), Thomas Kail
  • “I May Destroy You” (HBO), Michaela Coel
  • “I May Destroy You” (HBO), Sam Miller
  • “Mare Of Easttown” (HBO), Craig Zobel
  • “The Queen’s Gambit” (Netflix), Scott Frank - WINNER
  • “The Underground Railroad” (Amazon Prime Video), Barry Jenkins
  • “WandaVision” (Disney+), Matt Shakman

Outstanding Writing for a Limited or Anthology Series or Movie

  • “I May Destroy You” (HBO), Michaela Coel - WINNER
  • “Mare Of Easttown” (HBO), Brad Ingelsby
  • “The Queen’s Gambit” (Netflix), Scott Frank
  • “WandaVision” (Disney+), Chuck Hayward, Peter Cameron
  • “WandaVision” (Disney+), Jac Schaeffer
  • “WandaVision” (Disney+), Laura Donney

Lead Actress, Limited Series, Movie or Anthology

  • Michaela Coel, “I May Destroy You”
  • Cynthia Erivo, “Genius: Aretha”
  • Elizabeth Olsen, “WandaVision”
  • Anya Taylor-Joy, “The Queen’s Gambit”
  • Kate Winslet, “Mare of Easttown” - WINNER

Lead Actor, Limited Series, Movie or Anthology

  • Paul Bettany, “WandaVision”
  • Hugh Grant, “The Undoing”
  • Ewan McGregor, “Halston” - WINNER
  • Lin-Manuel Miranda, “Hamilton”
  • Leslie Odom, Jr., “Hamilton”

Lead Actress, Drama

  • Uzo Aduba, “In Treatment” (HBO)
  • Olivia Colman, “The Crown” (Netflix) - WINNER
  • Emma Corrin, “The Crown” (Netflix)
  • Elisabeth Moss, “The Handmaid’s Tale” (Hulu)
  • Mj Rodriguez, “Pose” (FX)
  • Jurnee Smollett, “Lovecraft Country” (HBO)

Lead Actor, Drama

  • Sterling K. Brown, “This Is Us” (NBC)
  • Jonathan Majors, “Lovecraft Country” (HBO)
  • Josh O’Connor, “The Crown” (Netflix) - WINNER
  • Rege-Jean Page, “Bridgerton” (Netflix)
  • Billy Porter, “Pose” (FX)
  • Matthew Rhys, “Perry Mason” (HBO)

Variety Special (Live)

  • “Celebrating America — An Inauguration Night Special” (Multiple Platforms)
  • “The 63rd Annual Grammy Awards” (CBS)
  • “The Oscars” (ABC)
  • “The Pepsi Super Bowl LV Halftime Show Starring The Weeknd” (CBS)
  • “Stephen Colbert’s Election Night 2020: Democracy’s Last Stand Building Back America Great Again Better 2020” (Showtime) - WINNER

Outstanding Variety Special (Pre-Recorded)

  • “Bo Burnham: Inside” (Netflix)
  • “David Byrne’s American Utopia” (HBO)
  • “8:46 – Dave Chappelle” (Netflix)
  • “Friends: The Reunion” (HBO Max)
  • “Hamilton” (Disney+) - WINNER
  • “A West Wing Special To Benefit When We All Vote” (HBO Max)

Comedy Series

  • “Black-ish” (ABC)
  • “Cobra Kai” (Netflix)
  • “Emily in Paris” (Netflix)
  • “Hacks” (HBO Max)
  • “The Flight Attendant” (HBO Max)
  • “The Kominsky Method” (Netflix)
  • “Pen15” (Hulu)
  • “Ted Lasso” (Apple TV+) - WINNER

Drama Series

  • “The Boys” (Amazon)
  • “Bridgerton” (Netflix)
  • “The Crown” (Netflix) - WINNER
  • “The Handmaid’s Tale” (Hulu)
  • “Lovecraft Country” (HBO)
  • “The Mandalorian” (Disney+)
  • “Pose” (FX)
  • “This Is Us” (NBC)

Limited Series

  • “I May Destroy You” (HBO)
  • “Mare of Easttown” (HBO)
  • “The Queen’s Gambit” (Netflix) - WINNER
  • “The Underground Railroad” (Amazon)
  • “WandaVision” (Disney+)